Türkiye kendi uydusunu fırlatacak!

  • Ana Sayfa
  • Türkiye kendi uydusunu fırlatacak!
Türkiye kendi uydusunu fırlatacak!
Casus uydular Türkiye'yi yakın takibe alırken Türkiye uzaydaki istihbarat uydusu Göktürk-2'yi Çin'den uzaya gönderecekAbone ol

Türkiye'nin, askeri tesislerden, stratejik yatırımlara ve tarımsal rekolteye kadar birçok konuda casus uydular vasıtasıyla başka ülkeler tarafından sürekli gözetlendiği belirtiliyor.

geçtiğimiz günlerde Ankara'da toplanan üst düzey güvenlik yetkilileri, Türkiye'nin uy new mexico seo du teknolojileri sebebiyle karşı karşıya kaldığı istihbarat tehditlerini masaya yatırdı. Toplantıda, uzayda uydusu bulunan bazı ülkelerin, İstiklal Caddesi'nde yürüyen insanları sayabildiği, askerî tesislerin fotoğraflarını çektiği, buğday hasadını bile hesapladığı belirtildi. Toplantıda, Türkiye'nin de bir an önce uzayda yerini alması ve uydu yatırımlarını artırması gerektiği vurgulandı.

Başkentte gerçekleştirilen gizli toplantıda, casus uydular sebebiyle Türkiye'nin istihbarat alanında yaşadığı sıkıntılar gündeme gelirken, ilk Türk istihbarat ve keşif uydusu Göktürk-2 için geri sayımın da başladığı ifade edildi. Bir yıl geciken proje kapsamında, uydunun aralık ayında fırlatılması bekleniyor. Türkiye'de fırlatma teknolojisi olmadığı için Çin ile anlaşma sağlandı. Göktürk-2'yi 20 milyon dolar karşılığında uzaya Çin gönderecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in de katıldığı son Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında bu yönde karar çıkmıştı. Türkiye'nin elde edeceği uydu fırlatma teknolojisini tamamen barışçıl amaçlarla kullanacağı vurgulanıyor. Söz konusu projede başka bir ülkeyle ortak yatırım fırsatlarının da değerlendirildiği belirtiliyor.Kategori : GÜNCEL