Esad Halep'te tehdit notları dağıtıyor!

  • Ana Sayfa
  • Esad Halep'te tehdit notları dağıtıyor!
Esad Halep'te tehdit notları dağıtıyor!
Halep'in kuzey banliyölerindeki silahlı muhaliflerin teslim olması için Suriye ordusuna ait helikopterlerin beyaz ve pembe renkli bildiriler dağıttı belirtiliyor.Abone ol

Suriye'nin en büyük kenti Halep'in kontrolü için devam eden savaş bir ayını doldurmak üzere. Suriye yönetimi, silahlı muhaliflere teslim olmaları için bildiriler dağıtırken, El Kaide'nin Irak ve Suriye kolu olan El Nusra Cephesi'nin komutanı Türkiye'den yardım geldiğini doğruluyor.

Halep'in kuzey banliyölerindeki silahlı muhaliflerin teslim olması için Suriye ordusuna ait helikopterlerin beyaz ve pembe renkli bildiriler dağıttı belirtiliyor.

AFP'nin haberine göre bildirilerde "Ailenize sağ salim kavuşmanız için son şansınız... Teslim olun ve sila ebay ads h bırakın. Suriye ordusuna karşı yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ailenize dönmek için bu fırsatı kaçırmayın" ifadelerine yer veriliyor.

Bazı bildiriler ise çatışma bölgelerindeki insanları "Suriye halkını katleden silahlı terörist çetelere destek vermemeye" çağırıyor.

Resmi bir evrak gibi düzenlenen bildirilerle kontrol noktasına gelen kişilerin hiçbir şekilde zarar görmeyeceği, iyi muamele ile karşılaşacakları ve hemen ailelerine kavuşturacakları belirtiliyor.

MUHALİFLER TÜRKİYE'YE DOĞRU YOL ALIYOR

AFP muhabiri bayrama rağmen hayalet şehre dönen Halep'ten bazı silahlı grupların arazi araçlarına binerek Türkiye sınırına doğru hareket ettiklerini duyurdu.

Kentin özellikle kuzeydeki banliyölerinde ordu ve silahlı muhalifler arasında çatışmalar zaman zaman şiddetleniyor. Suriye ordusu geçtiğimiz hafta kritik öneme sahip Selehaddin mahallesini kontrol altına alındığını açıklamıştı.

EL KAİDE'YE YARDIM TÜRKİYE'DEN

Öte yandan ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi ise Halep'te El Kaide'nin Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren El Nusra Cephesi adlı yan örgütüyle görüştü.

Özgür Suriye Ordusu'nun yerine bu tür grupların yükseldiğine dikkat çekilen haberde, militanların farklı tür silahlar kullandıkları ve komutanlarının lüks araçlara bindiğine yer verildi.

Halep'te farklı uluslardan 300 militana komuta ettiğini belirten El Nusra Cephesi komutanı, Türkiye'den kendilerine yardım geldiğini doğruladı.

El Nusra cephesi, 29 Mayıs'ta Deyr Ez Zor kentinde 13 işçinin boğazlarının kesilerek öldürülmesi gibi katliamları üstlenmişti. Özel El İhbariye kanalının Şam'daki bürosuna yönelik yedi kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı da üstlenen örgüt ayrıca sivillerin yoğun olduğu yerlerde bombalı saldırılar düzenlediği için eleştirilerin hedefi oluyor. Mayıs ayında örgüt Şam ve Halep'te düzenlenen bombalı saldırıları da üstlenmişti.

2003 yılında İstanbul'da düzenlenen ve 56 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları El Kaide örgütü üstlenmişti. Bu saldırıda adı geçen Metin Ekinci, Baki Yiğit ve zanlıların avukatı Osman Karahan geçtiğimiz hafta Halep'te yaşanan çatışmalarda Suriye ordusu tarafından öldürülmüşlerdi.Kategori : DÜNYA