Halk, Gül'e en çok bu soruyu sordu!

  • Ana Sayfa
  • Halk, Gül'e en çok bu soruyu sordu!
Halk, Gül'e en çok bu soruyu sordu!
Vatandaşın Cumhurbaşkanı Gül’e soru sormasına imkan tanıyan “Cumhurbaşkanı’na Sorun” uygulamasında, en çok sorulan ikinci soru, Hatay’daki polis teşhisi olayı oldu.Abone ol

“Cumhurbaşkanı’na Sorun” uygulamasında, 30 Temmuz’dan 5 Ağustos’a kadar Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yapılan oylama sonucunda Gül’e sorulacak 10 soru belirlendi. Buna göre, Cumhurbaşkanı Gül’e sorulması en çok istenen soru, “Anayasa süreciyle beraber başkanlık, yarı başkanlık sistemi gündeme geldi. Bir kesime göre bu süreçte amaçlanması gereken parlamenter demokrasinin güçlenmesi ve kurumsallaşması olmalı. Hangi siyasal sistem Türkiye’nin sorunlarına daha iyi çözüm sunar ve demokrasiyi güçlendirir?” oldu. Bu soru, oylamaya katılan 218 bin 191 kişi tarafından beğenildi. Oylamada, ikinci sırayı AK Parti Hatay Mi pennsylvania seo lletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’na emniyette yaptırılan polis teşhisi olayı aldı. “Hatay’daki polise uygulanan teşhis olayı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Aynı olayı sizin çocuklarınız yapsaydı tepkiniz ne olurdu? (Sizin çocuklarınızın yapmayacağını bildiğimiz halde)” sorusu, 210 bin 168 oy aldı.

Oylamada 207 bin 711 oyla üçüncü sırada, “Uzun Yıllardır yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu’nun değişmesi gerektiği artık her türlü platformda açıkça dile getirilmesine rağmen neden değiştirilmiyor? Dünyada uygulanan sistemin aksine çok eskimiş olmasına rağmen, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişmesini siz de istiyor musunuz?” sorusu oldu.

‘Başrol oynar mısınız?’

Gül’e sorulması istenen diğer sorulardan bazıları şöyle:

- “Takipçisi olacağım” dediğiniz, derece yaparak ülkemizin güzide üniversitelerinde tıp eğitimini alan 13 öğrenci, soyut ve tamamen mesnetsiz iddialarla cezaevinde tutulmaktadır. Bir baba ve bir büyüğümüz olarak ilginizi bekliyoruz.

- Alternatif enerji kaynakları günümüzün en önemli konularından birisidir. Ülkemizde alternatif enerji kaynakları (güneş, rüzgar gibi) konusunda yapılan veya yapılması planlanan çalışmaların ivme kazanması konusundaki görüş ve destekleriniz nelerdir?

- Sinemaya uygun bir yüzünüz var. Bir filmde başrol oynamak ister miydiniz? Hiç düşündünüz mü?

- Vatandaş olarak bizler sizin gibi değerli büyüklerimizin varlığından güç alıyoruz. Siz neden ya da kimden güç alıyorsunuz? Motivasyon kaynaklarınız neler ya da kimlerdir?

Çocuklara 50 TL harçlık verdi

Cumhurbaşkanı Gül, Huber Köşkü’nün önünde kendisiyle bayramlaşmak için bekleyen çocuklara 50 TL harçlık ve çikolata verdi. Bu arada basın mensuplarının “Kiminle bayramlaştın?” sorusuna “Cumhurbaşkasına” diye yanıt veren 5 yaşındaki Cemal Akif Çırak, herkesi güldürdü.

‘Daha vakit çok!’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Tarabya Yokuşu’ndaki minibüsçülerle, ardından taksicilerle ve polislerle bayramlaştı. Ömrünün minibüslerde geçtiğini söyleyen Gül, “Minibüs Türkiye’nin en büyük icatlarından birisidir. Devlete kamuya yük olmadan, büyük bir hizmet gerçekleştiriyorsunuz. Devletin elinde olsa her köye, her yere otobüs götüremez. Ömrüm minibüslerde geçti” dedi. Bir minibüsçünün “Cumhurbaşkanlığı’na siz devam edecek misiniz inşallah?” sorusuna Gül’ün yanıtı “Daha vakit çok” oldu.Kategori : GÜNCEL